Hogyan tudod meghosszabbítani a gyapjú ruhák élettartamát? Összegyűjtöttem a nekem már bevált kezelési tippeket és trükköket gyapjú ruhákhoz.
Mint tudjátok, a ruhaipar egyik “résztvevőjeként” fontos számomra a fenntarthatóság és a környezettudatosság. Régóta igyekszem megosztani a tudásomat a témában, ezért kezdtem el a Turizás profi módon workshopomat, illetve erről a gondolatformálásról szól a Turiban vettem-nem ciki, hanem fenntartható, egyedi és menő is Facebook csoportom is.
A second hand üzletekben rengeteg jó minőségű darabhoz tudsz hozzájutni töredék áron. Ám ahhoz, hogy valóban sok ideig alapdarabja legyen a gardróbodnak egy-egy turikincs, kímélő és gondos ápolásra van szükség.
Miért érdemes gyapjú ruhát választani?
Bár a gyapjú különös körültekintést igényel, mégis megéri beruházni rá, mert
- időtálló, ha jól kezeled
- meleg, mégis könnyű viselet
- ha finom gyapjút találsz, akkor nem is szúr
- kevesebb rétegre van szükséged a téli öltözködésnél
Hogyan és mivel mosd a gyapjú ruhákat?
A gyapjú öntisztuló anyag, így nem szükséges annyit mosni, mint a hagyományos kevertszálas darabokat. Légáteresztő, kevésbé telepednek meg rajta a baktériumok, illetve nem vagy kevésbé veszi át a környezetéből érkező szagokat/illatokat. Két használat között javasolt a szellőztetése.
- Gyapjú ruhák mosásához speciális gyapjú mosószert használj! (például Perwoll for wool and delicates)
- A gyapjú minden fajtájának árt az öblítős mosás, mert az öblítőben található anyagok bevonják a szálakat, így azok nem tudnak lélegezni.
- Ha nincs a gépen gyapjú mosás opció, akkor a 30 fokos verziót válaszd!
- A gyapjúból készült ruhadarabokat nem ajánlott centrifugázni, mert nem bírja a rázkódást, és tönkreteszi a szálakat. Mosás után inkább nyomkodd ki vagy válaszd a lehető legalacsonyabb fordulatszámot.
- Gyapjú ruhákat ne tedd szárítógépbe, mert a hő zsugorodást okozhat.
- Mosás után ajánlott egy törölközővel átlapogatni a ruhát, ami elszívja a felesleges vizet, utána mindenképpen fektetve szárítsd!
- Ha vállfán szárítod vagy tárolod, akkor megnyúlhat a ruha, elveszítve ezzel az eredeti szabását! Én nem ajánlom, még a könnyebb daraboknál sem!
- Száradás után összehajtva tárold a szekrényben.
Szeretnél hasonló tippekkel gazdagodni? Gyere el a Turizás profi módon workshopomra!