A Fix TV vendégeként arról beszélgettünk, mennyire hoznak kompromisszumokat a magyarok a ruhavásárlás terén. A beszélgetésben partnerem volt Kovács Anikó, a Stilago project managere, akik egy online felmérés során 5000 fő vásárlási szokásait vizsgálták meg, túlnyomó többségben nők válaszoltak a kérdésekre. A kutatásból az alábbiakat állapították meg:
1. A magyarok szeretik a márkákat, de nem engedhetik meg maguknak.
Az elmúlt évtizedben én is azt tapasztaltam, hogy él egy hamis illúzió a fejekben a márkákkal kapcsolatban. Az esetek nagy részében a vásárlók minőséget társítanak a nagyobb márkákhoz, és azt feltételezik, hogyha egy neves üzletben vásárolnak, akkor minőségi, időtálló darabokkal gazdagodik a ruhatáruk. Ez sajnos sok esetben nincs így! Láttad már a Márka VS Minőség videómat erről?
2. Cipővásárlásnál számít leginkább a minőség.
Mivel az életünk jelentős részét talpon vagy legalábbis cipőben töltjük, így rendkívül fontos, hogy a választott darab kényelmes legyen. A bőrcipő nem csak tartós, azaz kevésbé környezetszennyező, hiszen nem kell minden évben lecserélni, hanem jobban tud idomulni a láb formáihoz – szemben mondjuk egy műbőr (műanyag) cipővel, aminél „a lábunk alakul a cipőhöz”. Cipővásárlásnál kiemelt figyelmet kell fordítani a belső talpkiképzésre is.
3. A 25 év alattiak a legárérzékenyebbek
A fiataloknak egy márkajelzéssel ellátott ruhadarab presztízskérdés. Mivel önálló keresettel még nem rendelkeznek, így nagyobb eséllyel döntenek egy hamisítvány mellett. A kutatás szerint a felnőtt nők közül minden 5. elzárkózik az utángyártott termékektől. Én egyébként nem feltétlenül tapasztalom ezt, szerintem a magyarok sokkal több hamis designer darabot hordanak, mint mondjuk a nyugat-európai társaik.